Chrzest Chrystusa także jest objawieniem – epifanią. Jezus, który staje w szeregu ludzi grzesznych i pragnie przyjąć chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela, objawia się światu jako umiłowany Syn Boga. Niech dzisiejsza uroczystość będzie okazją dla nas wszystkich do podziękowania Bogu za dar wybraństwa a jednocześnie okazją do refleksji jak realizuję moje zobowiązania, wynikające z faktu przyjęcia chrztu świętego, w moim codziennym życiu. Czy nade mną też mógłbym usłyszeć głos Ojca: To jest mój syn umiłowany, to jest moja córka umiłowana. Ta niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego.

Trzymając się tradycji, świąteczny wystrój świątyni oraz śpiew kolęd utrzymujemy do 2 lutego czyli Matki Bożej Gromnicznej.

Możemy jeszcze dzisiaj zabrać ze sobą do domu poświęconą kredę i kadzidło oraz wodę święconą. Kredą znaczymy drzwi naszych domów na świadectwo, iż tu mieszkają chrześcijanie.