Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który dziś w tym trudnym czasie doświadczenia woła: „Hosanna”, a za chwilę po ustaniu epidemii będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Na tej Mszy Świętej zostały poświęcone palmy wykonane przez dzieci z naszego Parafialnego Koła Misyjnego pod kierunkiem s. Hanny. Bóg zapłać za to piękne dzieło. Będą one wystawione na stoliku pod chórem. Będzie je można zabrać do naszych domów w czasie prywatnej adoracji w naszym kościele.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez „czynny’’ udział w bogatej liturgii tego okresu. Z racji na wyjątkową i trudną sytuację oraz wszelkie ograniczenia, gromadźmy się licznie w rodzinach na transmisjach za pośrednictwem mediów.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00 i będzie transmitowana na naszym profilu facebookowym. Dziękujmy Bogu za dar Eucharystii i prośmy abyśmy jak najszybciej mogli fizycznie w niej uczestniczyć. Prywatna adoracja może odbywać się do godziny 20.00

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00, która również będzie transmitowana na naszym profilu parafialnym. Prywatna adoracja może trwać do godziny 21.00

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Prywatna adoracja jest możliwa od godziny 8.00 do rozpoczęcia liturgii. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów ale w naszej świątyni są wyłożone na stoliku pod chórem poświęcone Baranki Wielkanocne, które możemy nabyć a ofiarę złożyć do skarbony obok. Niech to będzie dla niektórych choć namiastka tradycyjnej „ święconki”.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00, która będzie transmitowana na naszym profilu facebookowym.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnej i Mszy Świętej o godzinie 6.00. Natomiast Msze Święte będą odprawione o godzinie 10.00, 12.00 i 16.00.

Suma o godzinie 12.00 będzie transmitowana na naszym profilu parafialnym.

Przypominamy, że w niedzielę Msze Święte odprawiamy o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 16:00 , a w dni powszednie 17:30 i 18:00 i będą one odprawiane wedle zamówionych intencji.

Każdego dnia o godz. 20:30 będziemy również transmitować modlitwę różańcową z naszej świątyni, odmawianą w intencji wszystkich chorych, personelu medycznego i z prośba o Bożą opiekę nad naszą wspólnotą parafialną a szczególnie o oddalenie pandemii. Wyjątkowo w Wielką Sobotę różaniec odmówimy prywatnie o dogodnej dla nas godzinie.

www.facebook.com/ParafiaStarozreby

Każdego dnia od godziny 17.00 będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Pamiętajmy, że w miarę możliwości możemy odłożyć spowiedź wielkanocną na czas po ustaniu stanu epidemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Proszę wiernych, aby wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi, co może być, poza niebezpieczeństwem śmierci, przełożone na późniejszy czas.

W tym tygodniu ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekoracje świątyni na czas świąteczny złożyli mieszkańcy następujących wiosek i ulic: Przeciszewo Wieś , ul. Żwirki i Wigury oraz Partyzantów, część rodzin z Kolonii Staroźreby tzw. ul. Młyńska ,ul. Słoneczna i Korczaka. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać. Mamy nadzieję, że inni się włączą w miarę swoich możliwości w to nasze dobro wspólne a szczegóły w tej kwestii podamy po świętach.

PAMIĘTAJMY, że w czasie Mszy Świętej sprawowanej w kościele może się znajdować jednocześnie 5 osób. Ta sama zasada dotyczy prywatnej adoracji w dniach Triduum Paschalnego.

Natomiast nabożeństwa Triduum Paschalnego ( Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota ) odprawiane są BEZ UDZIAŁU WIERNYCH.

Uczestniczą w nich tylko kapłani i usługujący.

Zachęcamy też do lektury wcześniejszych informacji zamieszczonych na naszej stronie parafialnej gdzie są zamieszczone dokładne i szczegółowe informacje dotyczące celebracji liturgii i sakramentów świętych na najbliższe dni i zapewne tygodnie.