Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Dziękuję serdecznie naszym parafiankom za wykonanie tych pięknych palm do naszej świątyni.

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00.

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 21.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zapraszamy serdecznie dzieci na wspólną adorację o godzinie 11.15Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9.00, 10.00. 11.00, 12.00 i 13.00 oraz po wieczornej liturgii . Świętowanie rozpoczniemy   w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.

Czuwanie przy Grobie Pańskim przez całą noc do rezurekcji, w której uczestniczyć będą nasi druhowie strażacy.

W najbliższą niedzielę będziemy celebrować Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 10.00 i 12.00. Zapraszam serdecznie asystę procesyjną, druhów OSP , naszą gminną orkiestrę, służbę liturgiczną ołtarza.

W ostatni piątek przeżyliśmy parafialną Drogę Krzyżową, ulicami Staroźreb, modląc się w intencji pokoju na świecie a szczególnie na Ukrainie. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przeżycia tego misterium:

– Ks. Robertowi, Panu Organiście, lektorom czytającym rozważania oraz ministrantom

– wszystkim grupom i stanom za czynny udział w dźwiganiu krzyża przy poszczególnych stacjach ( dzieciom, młodzieży, ministrantom, lektorom, asyście procesyjnej, członkom KŻR, radom parafialnym, nauczycielom, katechetom i pracownikom naszych szkół, siostrom zakonnym, włodarzom naszej gminy, radnym i sołtysom oraz pracownikom Urzędu Gminy oraz wszystkim parafianom uczestniczącym w tym nabożeństwie.

– szczególne podziękowanie składam wszystkim druhom OSP w Staroźrebach z Panem Komendantem na czele. Dziękuję za asystę przy niesieniu krzyża, za zapewnienie bezpieczeństwa na trasie i wszelką pomoc organizacyjną. Ale nade wszystko pragnę podziękować za Wasze wielkie zaangażowanie w przygotowaniu krzyża i poszczególnych stacji drogi krzyżowej. To nasi druhowie wykonali duży krzyż oraz mniejsze krzyże i zamocowali zakupione nowe obrazy stacji. Dziękuję za poświęcony czas i waszą życzliwość. Zarówno krzyż i stacje będą nam służyły przez wiele lat. Pragnę również podziękować bardzo serdecznie Panu Adamowi Szałańskiemu za ofiarowane drewno na krzyż. Wszystkim za wszelkie dobro składam serdeczne Bóg zapłać.

Zachęcamy do nabywania baranków na stół wielkanocny, które możemy nabywać w zakrystii po Mszach świętych.

W okresie przedświątecznym chcemy w konkretny sposób okazać pomoc naszych siostrom i braciom z Ukrainy, którzy mieszkają na terenie naszej parafii. Na ten cel przeznaczymy ofiary składane do puszek w okresie Wielkiego Postu. Pragnę tez serdecznie podziękować grupie lektorów ,z naszej parafii, którzy już włączyli się w konkretną pomoc naszym pobratyńcom. Za okazane serce składam serdeczne Bóg zapłać.

Pragnę serdecznie podziękować za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, dekorację świąteczną naszej świątyni i całoroczny wystrój świątyni:

– Zdziar Mały ( 4 rodziny) – 140 zł

– dodatkowe ofiary ( 3 rodziny ) – 150 zł

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

Nasi ministranci wraz z Ks. Robertem uczestniczyli w rejonowych rozgrywkach w piłce nożnej halowej w Płocku. Nasza drużyna w średniej grupie wiekowej zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bardzo serdecznie proszę o kontakt ze mną w kancelarii parafialnej rodzinę, która zamówiła Mszę Świętą w intencji + Adama Lewandowskiego z dnia 30 lipca 2022 r.

W środę od godziny 9.00 odwiedzimy chorych z posługa sakramentalną, których możemy jeszcze zgłaszać w zakrystii po Mszach świętych.