Wierni diecezji płockiej, którzy nie mogli wziąć udział w 39. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę mają możliwość poczuć „ducha” pielgrzymki za pośrednictwem Katolickiego Radia Diecezji Płockiej: dwa razy dziennie emitowane jest słuchowisko autorskie ks. Krzysztofa Jończyka, który 27 razy szedł pieszo do Częstochowy. Program jest też dostępny na fejsbuku.

Słuchowisko „Śladami stóp, czyli pielgrzymka według Jońca”, to 3-minutowe, autorskie dzieło ks. Krzysztofa Jończyka, który 27 razy szedł pieszo na Jasną Górę. W przeszłości był dyrektorem Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, a obecnie jest proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Sadłowie. Program emitowany jest na falach radiowych (104,3 MHz Płock i 103,9 MHz Ciechanów) dwa razy dziennie: po godzinach 8:30 i 15:30, natomiast na fejsbuku można jej słuchać po godzinach 9.00 i 16:00.

„Pielgrzymi idą zazwyczaj tą samą trasą. Gdy się na niej zatrzymują – wiedzą, co będzie za kolejnym zakrętem. Na trasie pozostawiają ślady swoich stóp. Są to żywi ludzie: pielgrzymi, księża, wszystkie służby, kierowcy, ludzie odwiedzający pielgrzymkę, spotykani po drodze. Każdy z nich jest na swój sposób ważny” – uważa ks. Krzysztof Jończyk.

Nazywa się „pielgrzymkowym księdzem” – na pielgrzymce zrodziło się jego powołanie, był w służbach porządkowych, jako ksiądz pełnił funkcję przewodnika grup, powołał służbę komunikacji społecznej. Uważa, że jego kapłaństwo budowało się przez pielgrzymkę: „Słuchowisko powstało z pragnienia zapisu fenomenu drogi. Ono jest dla tych, którzy nie mogą iść na pielgrzymkę. Chcę, aby poczuli, że idą tym kawałkiem drogi, by doświadczyli genius loci pielgrzymki” – mówi były wieloletni pątnik.

39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 2020 r. pod hasłem „Stawiam na Maryję” (Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński). Ma charakter sztafety: każdego dnia idzie inna grupa. W czasie pielgrzymki przygotowują się duchowo do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i modlą o ustanie pandemii. Na trasie odwiedzają ich biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski.