Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara –jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii. Udział w Eucharystii, a zwłaszcza przyjmowanie Ciała Pańskiego, jest przecież realnym spotkaniem ze zmartwychwstałym Panem. Chodzi więc o to, abyśmy pogłębiali naszą świadomość, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest Eucharystia i jak powinna ona kształtować nasze chrześcijańskie życie.

Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi.

Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. Roraty. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym kościele we wtorki i czwartki o godz. 18.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Dzieci przynoszą tradycyjnie intencje, w których chcemy się modlić. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które już są  do nabycia przy wyjściu z kościoła. Małe w cenie 6 zł a duże w cenie 12 zł. Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy lampion adwentowy.

W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo pierwszopiątkowe rozpoczniemy Adoracją Najświętszego Sakramentu o godzinie 17.00. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej od godziny 17.00. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. W liturgii tego dnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego.

W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W tym tygodniu dokonaliśmy modernizacji centralnego ogrzewania na parterze w plebani. Wymiana żeliwnych grzejników na aluminiowe wraz z zaworami i głowicami termostatycznymi. Koszt inwestycji to 7900 zł.

W poniedziałek zakupimy olej opałowy do ogrzewania naszej świątyni. Zakupimy 1000 litrów za kwotę 3400 zł. Zobaczymy na jaki czas nam to wystarczy. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, którzy złożyli na ten cel swoje ofiary. Bóg zapłać.

Jak wspomniałem mieliśmy w tym tygodniu kontrolę konserwatora zabytków. Dokonano realnego spisu zabytków ruchomych w naszej świątyni. Zalecono wzmocnić zabezpieczenia drzwi wejściowych w kruchcie i zakrystii. Ponadto w trybie pilnym musimy założyć systemy antywłamaniowy i przeciwpożarowy. Musimy to wykonać do końca tego roku kalendarzowego. Ja miałem to na uwadze już wcześniej i poczyniłem odpowiednie kroki w tym względzie. Wczoraj rozpoczęliśmy już instalację tych systemów w plebani. Przewidywany koszt to ok. 20000 zł. Więcej szczegółowych informacji podam po zakończeniu tej inwestycji.

Pragnę podziękować bardzo serdecznie Pani Agnieszce Gajewskiej za przepiękną dekorację adwentową w naszej świątyni. Bóg zapłać.