Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Dziękuję serdecznie naszym parafiankom za wykonanie tych pięknych palm do naszej świątyni.

Dzisiejszy dzień 2 kwietnia to także kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Przez Jego wstawiennictwo zanośmy do Boga nasze prośby.

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 20.00.

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Po liturgii będziemy mogli uczestniczyć w Wielkopiątkowym Misterium Gorzkich Żali. Jest to przebogate w treść misterium przygotowane przez grupę naszych lektorów i parafian. ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA TO WYJĄTKOWE WYDARZENIE.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00. Do tego czasu będziemy mieli okazję skorzystać z sakramentu Pokuty. JEST TO NASZ PARAFIALNY WIECZÓR MIŁOSIERDZIA I POKUTY.

Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zapraszamy serdecznie dzieci na wspólną adorację o godzinie 11.00, które poprowadzą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przeciszewie pod opieka Pani Katarzyny.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9.00, 10.00. 11.00, 12.00 i 13.00 oraz po wieczornej liturgii .

W tym czasie będziemy tez służyć posługą sakramentalną w konfesjonale.

Świętowanie rozpoczniemy   w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Zabieramy ze sobą świece.

Czuwanie przy Grobie Pańskim przez całą noc do rezurekcji, w której uczestniczyć będą nasi druhowie strażacy.

W najbliższą niedzielę będziemy celebrować Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 10.00 i 12.00. Zapraszam serdecznie asystę procesyjną, druhów OSP , naszą Gminną orkiestrę, służbę liturgiczną ołtarza.

W ostatni piątek przeżyliśmy parafialną Drogę Krzyżową, ulicami Staroźreb. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przeżycia tego misterium:

– Ks. Grzegorzowi, Panu Organiście, lektorom czytającym rozważania oraz ministrantom.

– wszystkim grupom i stanom za czynny udział w dźwiganiu krzyża przy poszczególnych stacjach ( dzieciom, młodzieży, ministrantom, lektorom, asyście procesyjnej, członkom KŻR, radom parafialnym, nauczycielom, katechetom i pracownikom naszych szkół, siostrom zakonnym, włodarzom naszej gminy, radnym i sołtysom oraz pracownikom Urzędu Gminy oraz wszystkim parafianom uczestniczącym w tym nabożeństwie.

– szczególne podziękowanie składam wszystkim druhom OSP w Staroźrebach z Panem Prezesem Markiem na czele. Dziękuję za asystę przy niesieniu krzyża, za zapewnienie bezpieczeństwa na trasie i wszelką pomoc organizacyjną. Ale nade wszystko pragnę podziękować za Wasze wielkie zaangażowanie w przygotowaniu krzyża i poszczególnych stacji drogi krzyżowej. Dziękuję za poświęcony czas i waszą życzliwość. Dziękuję też serdecznie naszym Policjantom za zapewnienie bezpieczeństwa na trasie.  . Wszystkim za wszelkie dobro składam serdeczne Bóg zapłać.

Zostało jeszcze kilka pozycji książkowych o Tajemnicy Sakramentu Pokuty. Zachęcamy do nabywania.

Pragnę serdecznie podziękować za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, dekorację świąteczną naszej świątyni i całoroczny wystrój świątyni:

– ul. Brzozowa (3 rodziny) –  40 zł

– ul. Młodzieżowa (6 rodzin) – 140 zł

– Kolonia Staroźreby (Młyńska) (18 rodzin) – 650 zł

– ul. 11 listopada (8 rodzin) – 170 zł

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

W środę od godziny 14.00 odwiedzimy chorych z posługa sakramentalną, których możemy jeszcze zgłaszać w zakrystii po Mszach świętych.