Komunia święta

Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski dzieci uczące się w drugiej klasie szkoły podstawowej, po odpowiednim przygotowaniu, mogą przystąpić do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Jest to dla nich wyjątkowy dzień. Dlatego rodzice, katecheci i miejscowi duszpasterze powinni zrobić wszystko, aby ten dzień był dla dzieci spotkaniem z kochającym Ojcem w sakramencie pokuty i rzeczywiście obecnym Jezusem w Eucharystii.

Ogromne znaczenie w przygotowaniu dzieci mają rodzice. To oni, podobnie jak dbając o rozwój fizyczny, mają obowiązek troszczyć się o wzrost duchowy swoich dzieci do czego zobowiązali się podczas ich chrztu. Powinni czynić to poprzez codzienną modlitwę z dziećmi, udział w niedzielnej Eucharystii, rozmowy na tematy religijne itp.

W naszej parafii w określonym czasie przed I Komunią Świętą odbywają się specjalne spotkania (katechezy) księdza proboszcza prowadzącego przygotowania z rodzicami. Są to spotkania formacyjno-instruktażowe, na którym omawia się problemy związane z organizowaniem tej uroczystości oraz z przeżywaniem dnia I Komunii w kościele i w domu rodzinnym.

By ułatwić dziecku głębokie przeżycie uroczystości I Komunii, od kilku lat parafia proponuje jednolite stroje komunijne. Przemawia za nimi fakt, że dzieci z rodzin uboższych, widząc niektórych rówieśników w sukienkach z wyszukanymi falbankami, czy w lśniących garniturach, czują się gorsze i pokrzywdzone. Dla Boga nie ma „lepszych” i „gorszych”, wszystkie dzieci są jednakowe – dajemy temu wyraz w jednolitych strojach.

Zwyczajem ostatnich kilkunastu lat stało się w Polsce obdarowywanie dzieci pierwszokomunijnych upominkami. W związku z tym należy pamiętać, że nie można ich dawać dzieciom przed Mszą św. pierwszokomunijną, a najlepiej dopiero w dniach następnych. Najpiękniejszym prezentem dla dziecka w dniu pierwszej Komunii powinien być Jezus, którego dziecko przyjmuje po raz pierwszy do swego serca.

W Tym dniu należy także zwrócić uwagę na odpowiednie wyczucie podczas robienia zdjęć, czy nakręcania filmu video z przebiegu uroczystości kościelnej. Fotografowie i kamerzyści mogą bardzo utrudniać dzieciom skupienie. Dlatego nie można dopuścić do ołtarza wszystkich chętnych do robienia zdjęć. Biskupi polscy odgórnie zarządzili, aby w czasie Mszy św. przy ołtarzu mógł być tylko jeden fotograf czy kamerzysta, a nie każdy kto posiada aparat fotograficzny czy kamerę video.

Bezpośrednio przed uroczystością dzieci mają swoje spotkania przygotowawcze w kościele parafialnym, podczas których ćwiczą: śpiewy, aklamacje, hymny i psalmy oraz odpowiedzi i wspólne modlitwy. Ćwiczą także czynności i gesty oraz właściwe postawy ciała wymagane podczas liturgii Mszy św.

Po uroczystości I Komunii Świętej powszechnie urządza się tzw. Biały Tydzień. Jest to nawiązanie do tradycji katechumenatu z pierwszych wieków Kościoła, kiedy nowo ochrzczeni przez cały tydzień po Chrzcie św. nosili białe szaty. Biały Tydzień to wielka szansa przyzwyczajenia dzieci po pierwszej Komunii św. do należytego uczestnictwa w Eucharystii.

Wersja do druku Generuj PDF